18 вересня – День працівників лісу

15.09.2022
Автор:  Петро КИРСТЮК Газета «Відродження»

Охоронці зелених дібров

Коли в дорозі стомлений до краю,

Ти зупинися хоч на мить,

Іди до лісу, він тебе чекає

І душу він твою розвеселить.

 

Важко оцінити роль лісу в житті людства. Це перш за все будівельний матеріал, дрова для опалення, цілюще зілля, гриби, ягоди… Та хіба все перелічиш! Цього літа ліси порадували нас щедрим урожаєм грибів. Мало хто не побував нині в лісових масивах. Ми бачили добротні дороги, облаштовані місця відпочинку, рекреаційні майданчики, доглянуті насадження. Все це справа рук лісівників. За це їм велике СПАСИБІ! Вони і в дощ, і в спеку, і в заметіль – у лісі і дбають, аби він ставав ще кращим.

Напередодні професійного свята я зустрівся з директором Чернівецького держлісгоспу Василем Хащевим. Василь Іванович ішов на нараду в управління, але поспілкувався зі мною.

– Василю Івановичу, розкажіть про роботу та здобутки вашого колективу.

– До 1 січня 2022 року площа масивів нашого лісгоспу становила 24,9 тисячі гектарів, а з нового року до нас приєднали Сторожинецький держлісгосп, Герцаївське лісництво та Тереблечанське (колишній Глибоцький держспецлісгосп АПК), і площа збільшилася до 70,4 тис. га. Тож роботи додалось. Нині в нас працює 631 людина. Лісгоспу підпорядковані 20 лісництв, дві лісодільниці, Чудейський нижній склад та інші підрозділи по первинній переробці деревини.

Близько 30% насаджень віднесені до природного заповідного фонду. За 6 місяців цього року заготовлено 56,4 тис. м3 деревини, в тім числі 28,6 тис. м3 – від рубок головного користування, 27,8 тис. м3 – від рубок формування.

Реалізовано в круглому виді 38,4 тис. м3, в т.ч. матеріалів круглих – 8,2 тис. м3 та 30,2 тис. м3 дров.

Перероблено 19,2 тис. м3, із яких – 11,1 тис. м3 – круглих лісоматеріалів і 8,1 тис. м3 дров.

Середньомісячна зарплата на підприємстві становить 13671 грн, а на переробці – 14433 грн.

Обсяг виробленої продукції за 6 місяців становить 135728,9 тис. грн, обсяг реалізованої продукції – 102969 тис. грн. Рентабельність усієї діяльності – 3,63%. До держбюджету сплачено 19639 тис. грн, до місцевого – 14007 тис. грн, до цільових фондів – 10849 тис. грн. На ведення лісового господарства (без головного користування) виділено 32539,9 тис. грн.

– А як з відтворенням лісів?

– Посадковий матеріал вирощуємо в Оршівецькому розсаднику, що знаходиться в Кіцманському лісництві. Близько мільйона сіянців дуба черешкового, ялиці білої, ялини, клена-явора, модрини європейської та інших лісоутворювальних порід. Два роки тому там розпочали вирощувати посадковий матеріал із закритою кореневою системою. Близько 30 тисяч сіянців набирають сили в пластикових горщечках.

Окрім того, в лісництвах є свої лісорозсадники. Один із кращих – у Жадівському лісництві.

Цієї весни провели роботу по відтворенню лісів на площі 377 га земель лісового фонду, природним лісовідновленням охоплено 356 га, створено нових лісів на 5,7 га. На 31,2 га провели доповнення лісових культур, а на площі 22,7 га – догляд за новими лісами. За 8 місяців проведено рубки формування та оздоровлення на площі 1798 га при завданні 1537 га, у т. ч. рубку догляду молодняка – на 597 га.

– Василю Івановичу, ліс – це місце ще й для відпочинку. Що робиться в цьому напрямку?

– На утримання, ремонт і будівництво лісових доріг за 6 місяців витрачено 1551,4 тис. грн. Дорогами користуються не тільки лісівники, а й населення та відпочивальники, зокрема грибники. Ми облаштовуємо місця відпочинку, встановлюємо альтанки тощо. Нещодавно відкрито рекреаційний майданчик у Кузьмінському лісництві на міжнародній трасі. Незабаром у Лаурському лісництві на трасі перетину кордону за Красноїльськом (кут Слатина) буде відкритий такий же.

Користуючись нагодою, через ваш часопис хочу привітати працівників лісгоспу з професійним святом. Бажаю мирного неба, міцного здоров’я, достатку в родинах, сімейного благополуччя і всяких гараздів. Нехай кожен день приносить лиш радісні вісті.