Ліс починається з насіння

08.10.2020
Автор:  Пресслужба ДП "Чернівецький лісгосп"

Згідно досліджень в лісовому насінництві тільки один жолудь з десяти тисяч стане деревом. Пошкоджені хворобами та комахами насінини відпадуть ще в період дозрівання. Тисячі здорових та виповнених горішків стануть кормом для кабанів, сарн, білок, оленів. Багато тих, що все ж проростуть теж мають мінімальні можливості стати дубами, адже світлолюбива порода витримує затінення під наметом лісу лише до трьох років.
Пощастить вирости тільки тим, що впадуть на узбіччі, хоча вони й не зможуть рівнятися висотою чи категорією технічної придатності з представниками Quercus robur, що росли в лісі. Проте такі дерева також зіграють важливу роль у формуванні лісового середовища, адже будуть частиною узлісся.  Отож жолудь має шанс стати справжнім дубом тільки в одному випадку – якщо потрапить в руки людини.  
Кожний етап роботи лісівників є важливим та відповідальним. І перший з багатьох наступних – заготівля лісового насіння,  розпочинається в лісництвах нашого лісгоспу саме в цей час. Жолуді на деревах є щороку, проте роки, коли плодоношення є дійсно щедрим (їх прийнято називати урожайними)  припадають один раз на 6-8 років. 2020 рік видався саме таким. Завданням лісової охорони є вибрати дозрілі, здорові, виповнені, не пошкоджені жолуді, що опали з кращих та плюсових дерев, які переважають інших за діаметром та висотою і передадуть наступним поколінням найкращі генетичні якості. Адже з поганого насіння хороший ліс не виросте.
Наступним кроком буде перевірка посівних якостей насіння, спочатку в лісництвах, а потім більш детально та ретельно на лісонасінневих станціях, де визначать його клас та видадуть посвідчення про кондиційність насіння, що дозволить висівати жолуді в розсадниках. Так розпочнеться довготривалий процес вирощування дубового лісу, який від насіння до насіння триватиме 50-60 років, а від насіння до деревини цілих 120.