У наших лісоводів раціональні прибутки замість втрат!

11.09.2021
Автор:  Пресслусжба Чернівецького ОУЛМГ

Уже тривалий період лісгоспи Буковини намагаються максимально використовувати ресурси деревної сировини без збільшення об’ємів лісозаготівель та залучати додаткові фінанси. Одним з ефективних методів переробки неліквідної, або низькосортної деревини є виготовлення технологічної тріски.

Відповідно до діючих вимог ТУ У 16.1-00994207-005:2018 для виготовлення тріски технологічної використовується деревина дров’яна промислового значення, згідно визначення – лісоматеріали хвойних та листяних порід, тобто колод, очищених від сучків, як правило з корою, призначених для промислового використання у виробництві теплової та електроенергії, трісок, стружок, піролізу, гідролізу тощо. Також можуть бути використані, за умовами контракту, у якості сировини для деревних плит. На вимогу споживача можуть поставлятись як у круглому, так і у розколотому виді.

Виробництво тріски технологічної різних порід забезпечується  трьома лісогосподарськими підприємствами, що  підпорядковані Чернівецькому обласному управлінню лісового та мисливського господарства, а саме:

-ДП «Берегометське лісомисливське господарство»,

-ДП «Сторожинецьке лісове господарство»,

-ДП «Сокирянське лісове господарство».

Як правило, технологічну тріску лісгоспи виготовляють, переробляючи низькосортну деревину, непридатну для іншого використання через значну наявність вад та пошкоджень різного виду,  аж до ядрової та заболонної гнилі, що може становити до 40 % обсягу партії. Відтак забезпечується  повне використання ресурсу лісу та вихід сортиментів на підприємстві, у підсумку -продається деревина, на яку відсутній попит. До початку переробки  низькосортна деревина накопичувалась на  складах лісогосподарських підприємств, що було додатковим фінансовим навантаженням.

За 8 місяців 2021 року ДП «Берегометське лісомисливське господарство» реалізувало тріски технологічної хвойних порід 33917 насипних кбм., тріски технологічної твердолистяних порід - 36326 насипних кбм. та тріски технологічної мяколистяних порід - 673 насипних кбм.

В той же час ДП «Сторожинецьке лісове господарство» відвантажило  тріски технологічної хвойних порід 12767 насипних кбм., твердолистяних порід - 29723 насипних кбм., мяколистяних порід - 3317 насипних кбм.

ДП «Сокирянське лісове господарство» реалізувало тріски технологічної твердолистяних порід - 29723 насипних кбм., тріски технологічної м’яколистяних порід -  3317 насипних кбм.

Аналізуючи наявний стан господарської діяльності на цих підприємствах, можна зробити висновок, що даний вид переробки є не тільки корисним для лісгоспів, а ще й прибутковим, адже станом на сьогодні, при ціні 13 євро за один насипний кубометр тріски технологічної твердолистяних порід з урахуванням перевідного коефіцієнту 0,38 та пільгового повернення ПДВ при здійсненні експортних операцій, виручка підприємства становить в середньому 1298 грн. за один кубічний метр. А це майже в два рази дорожче  такого ж об’єму деревини дров’яної промислового використання твердолистяних порід, середня реалізаційна вартість якої становить в межах 670 грн. з урахуванням ПДВ.

В той же час, лише некомпетентні або ж малодосвідчені можуть стверджувати, що лісогосподарські підприємства використовують для виготовлення технологічної тріски,  так звану, ділову деревину. Це не вигідно, з економічної точки зору, в першу чергу, для самого підприємства, адже її вартість в рази вища дров’яної деревини промислового використання. І як засвідчили результати останніх аукціонів, попит на деревину постійно зростає.