З жителями лісу – тільки добросусідські стосунки!

08.06.2021
Автор:  Пресслужба Чернівецького ОУЛМГ

Нещодавно в мисливських угіддях Сторожинецької та Кіцманської районних організацій Українського товариства мисливців та рибалок (на території Сторожинецького лісництва ДП «Сторожинецьке лісове господарство» та Ревнянського лісництва ДП «Чернівецьке лісове господарство») єгерською службою та лісівниками були виявлені сліди однієї особини ведмедя бурого. Подібна міграція найбільшого хижака в фауні не лише України, а й Європи зафіксована вперше за більше, ніж 20 років.

Людина та ведмідь використовують, здебільшого одні і ті ж харчові ресурси. Однак ця червонокнижна тварина швидко навчається здобувати корм там, де можливо це зробити, не докладаючи зайвих зусиль: у ягідниках, на сільськогосподарських угіддях, фруктових садах, пасіках, або ж смітниках, що залишені поблизу лісу. Тому, скоріш за все, зайшла у території, непритаманні для її постійного проживання.

У природі ведмеді переважно намагаються уникнути зустрічей з людиною. Так само і люди мають вдатися до засобів недопущення конфлікту з диким звіром. Також варто знати, що вбивство виду занесеного до Червоної книги є карним злочином.

Лісові масиви, де виявлені ознаки перебування ведмедя межують з населеними пунктами Спаська, Стрілецький Кут, Ревне, Бурдей, Михальча, Дубове та Чернівці, то ж їх відвідування може призвести до зустрічі з дикою твариною. Також варто знати, як поводитись у разі  «небажаного побачення».

-         Беріть з собою у ліс дзвіночок або створюйте помірний шум, щоб заздалегідь повідомити ведмедя про свою присутність;

-         Під час збирання грибів чи ягід слід систематично перегукуватись з колегами, голосно розмовляти, постукувати палицею, або ж порожньою пластиковою пляшкою;

-         У жодному разі не варто брати з собою у ліс зброю -  це може призвести до небажаних наслідків і буде розцінюватись як браконьєрство.

 

При зустрічі людини з ведмедем у природніх умовах:

-         не варто бігти чи ховатись на дереві, адже ведмеді пересуваються набагато швидше за людину і чудово лазять по деревах – спокійно і тихо відходьте у протилежному напрямку;

-         не лягайте на землю і не прикидатися мертвим -  це вкрай ризиковано;

-          швидко, але спокійно змінюйте напрямок руху і відходьте від тварини у протилежний бік, спочатку повернуті обличчям до неї;

-         якщо вас переслідує тварина рекомендується залишати свої речі (головний убір, верхній одяг, рюкзак, кошик з грибами) – це відверне увагу хижака.

Також існує ряд ефективних та гуманних заходів, за допомогою яких люди можуть охороняти свої угіддя, вулики чи свійських тварин. Поряд з господарством, що межує з лісом, слід встановити кілки висотою в зріст людини та навішати на них старе ганчір’я, яке  періодично змочувати  в солярці – неприємний запах відлякає хижака. Уникатиме ведмідь і відвідин територій, що охороняються собаками.

Варто розуміти, що природні ресурси належать не лише людині, а й диким звірам. Тож всім потрібно вчитися, як уживатися з тваринами, щоб уникнути конфліктів між людьми та хижаками.